منو قطره

مهمترین ویژگی رنگ ها در تصویرسازی

در این مقاله با مهمترین ویژگی رنگ ها در تصویرسازی آشنا می شویم

برای مشاهده اسلایدها را ورق بزنید

"مهمترین ویژگی رنگ ها در تصویرسازی"

رنگ کامل کننده خط و فرم شکل در آفرینش تصویر است. افزون بر امکانات زیبایی شناسی‌ای که رنگ در تصویر ایجاد می کند، پیدایش احساس و عاطفه در نمایش رنگ هدفی است که تصویرگر به آن توجه نشان می دهد.

مهمترین ویژگی های رنگ در کتاب کودک

کاربرد رنگ در آثار تصویرگران، با توجه به مواد به کارگرفته شده، زاویه دید، و روش کار، از گوناگونی فراوانی برخوردار است.

استفاده از رنگهای غیریک دست و گاه ترکیبی، که با بهره گیری از امکانات سایه روشن(تنالیته رنگی) در تکنیک هایی چون آبرنگ، آب مرکب، پاستل، گواش، اکریلیک و رنگ روغن صورت می گیرد، امکان رسیدن به چرخش های رنگی و تیره روشنی رنگها را فراهم می آورد. این خود موجب حجم بخشیدن به سطوح رنگی و افزایش واقعیت پذیری و جذابیت تصویرها می شود.

رنگ های کروماتیک وآکروماتیک

فام رنگی وسایه روشنی رنگها جلوهای دیداری است، که با کم وزیاد شدن آن هنرمند به بیان تصویری بیشتری دست می یابد.

رنگدانه های خوش فام و شفاف رنگهای کروماتیک(زرد، آبی،قرمز) و ترکیب ساده آنها احساس طراوت، تازگی، و درخشندگی را به عناصر دیداری تصویر می افزاید.

رنگدانه های مات و خنثی، که بیشتر بر اثر ترکیب با رنگهای آکروماتیک(سیاه ،سفیدو خاکستری) فراهم می آیند، احساس گفته شده را کاهش می دهند.

شکل به کارگیری رنگ در تکنیک های گوناگون نیز احساس دیداری متفاوتی ایجاد می کند.

برخی از تصویرگران بخشهایی از طرحهای تصویری خود را رنگ آمیزی، وبخشهای دیگری ازآن را رها می کنند؛ به گونه ای که انگار بخش سفید آن باید در ذهن کودک رنگ آمیزی شود.

جایگاه رنگ های کروماتیک و آکروماتیک

در گذشته، رنگ های آکروماتیک(سیاه، سفید و خاکستری) برای کتاب های کودکان استفاده می شد.

البته هنوز هم از جایگاه ویژه خود، به خصوص در متابهای نوجوانان، برخوردار است. کاربرد این رنگها در کتاب های کودکان چندان مناسب نیست، اما در کتاب های نوجوانان با درونمایه های طنز، ماجراآفرینی، واقعگرایی، و معنابخشی به فراوانی استفاده می شود.

نوجوانان به اندیشیدن بیشتر ویافتن نکات ظریف و طنزآمیز بسیار علاقه مندند . همراهی رنگ های آکروماتیک (سیاه، سفید و خاکستری) با رنگهای کروماتیک(زرد، قرمز، آبی) و ترکیبات آن با آمیختن آنها با هم جلوه های دیداری گوناگونی پدید می آورد.

لینک این مقاله در اینستاگرام

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ورود و ثبت نام قطره