منو قطره

جایزه جهانی تصویرگری

در این مقاله با جایزه جهانی تصویرگری آشنا می شویم

برای مشاهده اسلایدها را ورق بزنید

"جایزه جهانی تصویرگری"

جایزه ادبی هانس کریستین اندرسون

جایزه هانس کریستین اندرسون با نوبل کوچک یکی از معتبرترین جایزه های ادبی و هنری در حوزه ادبیات کودکان و نوجوانان است که از سوی دفتر بین الملی کتاب برای نسل جوان(BBy) باهدف بالا بودن سطح ادبی و هنری کودکان هر دو سال یکبار به مجموعه آثار یک نویسنده ویک تصویرگر داده می شود.

مارگریت دوم، ملکه دانمارک، پشتیبان و تشویق کننده ویژه اهدای این جایزه است. از جمله معیارهای گزینش برندگان می توان به کیفیت بالای زیبا شناختی آثار نویسنده و تصویگر ، در نظر گرفتن مخاطب کودک، خلاقیت و نوآوری اشاره کرد.

جایزه یادبود آسترید لیندگرن

این جایزه از سال 2002 توسط دولت سوئدی برای بزرگداشت نویسنده محبوب سوئدی  آسترید ایندگرین برگزار می شود. جایزه نقدی این رویداد به مبلغ 5 میلیون کرون سوئد. تقریبا برابر با 655 هزار دلار آمریکا و بزرگترین جایزه ادبیات کودک و نوجوان است.

این جایزه نه تنها به نویسندگان و تصویرگران داده می شود، بلکه به قصه گویان، مروجان و نهادهای حوزه ادبیات کودکان نیز اهدا می شود.آثار شرکت کننده باید دارای کیفیت بالا هنری وارزش های انسانی باشد. ارزش هایی که آستریدلیندگرن به آنها خیلی باور داشت.

جایزه بین الملی تصویرگری کتاب کودک بولونیا

نمایشگاه بولونیا از سال 2009 با همکاری نهادSM جایزه بین الملی تازه ایی راه اندازی کردند، بنیاد SM در فلیپین هست که هدف اصلی اش ترویج خواندن در میان کودکان در جهان است.

برنده این جایزه هرسال از میان تصویرگرانی برگزیده می شود که آثارشان در نمایشگاه بولونیا باشد. جایزه 30هزار دلاری این مسابقه در جریان نمایشگاه کتاب بولونیا به برنده اهدا می شود. همچین به برنده این جایزه پیشنهاد می شود تا تصویرگری یک کتاب را که در بنیاد SMمنتشر می شود را بر عهده بگیرد.

جایزه دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا

دوسالانه تصویرگری براتیسالاوا(BB) در سال 1967 در جمهوری چکسلواکی بنیاد گذاشته شد، این دو سالانه با پشتیبانی یونسکو و همکاری شعبه های بین الملی کتاب و وزارت فرهنگ جمهوری اسلواک برگزار می شود. جایزه بزرگ این مسابقه جهانی مبلغ 2500 کرون و تندیس ویژه است که تنها به یک نفر داده می شود. جایزه سیب طلایی جایزه دوم این مسابقه که به همراه جایزه نقدی است حداکثر به 5 تصویرگر داده می شود، تا 10 تصویرگر دیگر هم پلاک BIB می گیرند و 4 تصویرگر یا ناشر هم دیپلم افتخار دریافت می کنند.

جایزه کنکور دوسالانه نوما

کنکور دو سالانه نوما با هدف تشویق تصویرگران منطقه آسیا(به جز ژاپن)، اقیانوسیه، آمریکای لاتین و جنوبی و آفریقا برای آفرینش آثار هنری با کیفیت بالا هر دوسال یکبار برگزیده می شود.

جایزه بزرگ دوسالانه نوما شامل مدال و مبلغ 3000 دلار آمریکا برای بهترین تصویر کتاب کودک، جایزه دوم شامل مدال و مبلغ 1000 دلارآمریکا، جایزه فهرست پایانی شامل مدالو300دلار برای 10 نفر و جایزه تشویقی شامل مدال برای 20 اثر تصویرگری است.

جایزه کتاب های تصویری CJ

این جایزه از سوی بنیاد فرهنگی و هنریCJ در کره جنوبی برگزار می شود. مسابقه CJ در دو بخش کتاب های 100 کتاب برگزیدهدر کاتالوگ جشنواره معرفی می شود واز میان 100 کتاب به 5 اثر جایزه جشنواره کتابCJ تعلق می گیرد که هر 5 کتاب برنده تعدادی به ارزش 3000 دلار آمریکا به طور مستقیم از ناشران خریداری می شود. در بخش تصویرگری کتاب های منتشر نشده، آثار نزدیک به 50 تصویرگر برگزیده در کاتالوگ جشنواره منتشر می شود که از میان آنها 5 تصویرگر برتر جایزه ای برابر 2000 دلار آمریکا برای چاپ کتاب دریافت می کنند.

نکته مهم و کلیدی

تمامی جایزه هایی که اعلام کردیم هر کدوم به نوبه خود برگزیدگان بزرگ و حرفه ایی دارند که در سالها گذشته آثار آنها برگزیده شده ، سعی بر این داریم در پست های بعدی آثار هر کدام از برگزیدگان را مورد بررسی قرار بدهیم .

مقاله جایزه جهانی تصویرگری را در اینستاگرام قطره >

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ورود و ثبت نام قطره