منو قطره

بیانیه هیئت داوران چالش عمو "نوروز"

با عرض سلام و احترام خدمت طراحان و تصویرسازان گرامی؛

عمو نوروز میراث دار فرهنگ و تمدن نوروز باستانی است و نماد زمان و به گونه‌ای یادآور «زروان» باستانی یا «زال» شاهنامه است.

هم از این روست که پیری است بسیار سالخورده با گیسوان و ریشی بلند و انبوه و سپید درخشان آن در شاهنامه فردوسی نیز گویای ارزش های عمیق فرهنگی – هنری این مرز بوم است.

هیئت داوران اعتقاد دارد، چالش عمو نوروز به مثابه دغدغه ای فراگیر در تعامل با فرهنگ نوروز شناسی و قدرت طراحی می تواند موجب ارتقا کیفیت شناخت اساطیری و سواد بصری جامعه شده و همچنین روابط و مناسبات اجتماعی را گسترش دهد.

هيئت داوران پس از بررسی و بازبینی آثار ارسالی هنرمندان به دبیرخانه چالش، و با در نظر گرفتن معیارهایی از قبیل شناخت و تسلط بر سازماندهی عناصر بصری و پایبندی به ارزش ها و المان های شخصیت عمو نوروز و حفظ اصالت آن به دور از هرگونه عناصر غیر بومی در در مرحله ابتدایی  ۱۰۰ هنرمند را  برگزید.

لازم بذکر است پس از اعلام موضوعات از سوی دبیرخانه چالش، ۱۰ اثر نهایی با در نظر گرفتن میزان نوگرایی در کنار حفظ ارزش های شخصیتی در برخورد با موضوع و به ویژه دست یابی به ترکیب بندی و ساختار منسجم بصری، انتخاب شده اند.

هیئت داروان ضمن ارج نهادن به تلاش های ارزنده برگزارکنندگان این چالش هنری، امید دارد با تداوم این رویداد، هویت چشمگیر فرهنگی _ هنری اصیل ایران را بیش از پیش گسترش داده و تحکم بخشد.

باتشکر
سید مصطفی حسینی، محمد خیراندیش، شفیع آهی.

بیانیه هیئت داوران

چالش عمو نوروز - محمد خیراندیش

محمد خیراندیش

"طراح کاراکتر"

شفیع آهی

شفیع آهی

"طراح کاراکتر"

مصطفی حسینی - بیانیه هیئت داوران

مصطفی حسینی

"طراح کاراکتر"

ورود و ثبت نام قطره